416
359441

Gustaf Lundberg

(Sverige, 1695-1786)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Gustaf Lundberg
(Sverige, 1695-1786)

"Henric Vilhelm Peill" (1730-1797)

Pastell 64 x 52 cm. Förgylld och bronserad ram i rokoko.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Österbybruk, Uppland.
Tidigare i samlingarna på Fånö, Uppland.
Bukowski Auktioner, auktion 341, 6-8 april 1949, kat nr 824, avbildad plansch 23.

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", band II, 1935/43, sid 619. (SPA 1925:594)
"Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början", Fånö-Österby, avbildad sid 5,7.

Grosshandlare Henric Vilhelm Peill var gift med Anna Johanna Grill och var bl a ägare till Österby bruk i Uppland.