441
362658

Marcus Larsson

(Sverige, 1825-1864)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
28 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Marcus Larsson
(Sverige, 1825-1864)

Hav i månsken

Signerad SM Larson och daterad 1848. Duk 28 x 35,5 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Denna nyupptäckta målning är både en av Marcus Larssons tidigaste kända målningar och en av hans tidigaste kända marinmålningar. A. Gauffin, Simon Marcus Larson 1825-1864. Ett konstnärsöde, 1907-08, upptar som Larssons första marinmålning ´Hav i månsken´, 75 x 59 cm., utförd 1847 (under Supplement. Förteckning över konstnärens arbeten, nr. 2).

Målningen utfördes under Larssons studietid på Konstakademien. Utöver dessa två marinmålningar föreställande hav i månsken, torde Larsson utfört en tredje målning på samma motiv. En anonym författare skriver i Dagens Nyheter den 23 november 1880 (Gauffin, op. cit., s. 16):

´I medio av mars 1847 kom en ung, mager och mycket blek man upp i K. Akademiens för de fria konsterna skolsalar./Han bar en tavla under armen/Direktör Sandberg [Professor. J. G. Sandberg (1782-1854)] gick ordnande omkring i salarna, och till honom vände sig den dystre ynglingen, frågande blygt om tavlan kunde emottagas. Direktören besåg tavlan, som var utan ram. Den föreställde det vida, ödsliga havet i månskensbelysning. Ingen seglare, ingen båt var synlig, allt var tomt och öde, men månen stänkte silver på vågtopparna./ ”Tavlan kan få ställas upp, men jag råder er att måla efter naturen”, hade Sandberg svarat´

Larsson har i den aktuella målningen brottats med staffaget. Både segelbåten och segelfartyget visar tydliga korrigeringar.

Formgivare