440
362716

Marcus Larsson

(Sverige, 1825-1864)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Marcus Larsson
(Sverige, 1825-1864)

MARCUS LARSON, Olja på smörpapper, lagd på papp, ej sign.

Norskt fjällandskap med älv och stugor. 28 x 31.5 cm. A tergo intygad av Axel Gauffin 9 juni 1909

Lagade revor i pappret.

Proveniens

Ingrid Ekman
Arvidsson konsthandel, Motala;
Där köpt i augusti 1932 av Inga Ekstam

(Troligtvis) Konstnärsgillet, Stockholm, oktober 1851

Målad plein air under konstnärens sommarvistelse i Norge 1851. Under denna resa utförde Larsson sammanlagt 44 oljeskisser vilka ställdes ut på Konstnärsgillets sammankomst under hösten (A. Gauffin, Simon Marcus Larsson 1825-1864. Ett svenskt konstnärsöde, 1907, ss. 32-33). Under de närmaste åren kom flera av dessa att utarbetas till storskaliga målningar. Möjligvis företogs Larssons resa till Norge på uppdrag av kung Karl XV. Enligt en utställningskatalog från Konstnärsgillet i december samma år, i vilken ett flertal verk av Larsson finns beskrivna, b. a. en samling oljeskisser fån Norge, anges att dessa utgör förlagor till tavlor beställda av kungen (Förteckning öfver konstverk som förevisas vi Första Festen till förmån för Konstföreningen inom Konstnärsgillet den 2 December 1851, ´Parti från Dusevik i Norrige. Eskisser till taflor beställda af H. M. Konungen).

Formgivare