439
358465

Per Daniel Holm

(Sverige, 1835-1903)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
9 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Per Daniel Holm
(Sverige, 1835-1903)

"Skalstugan"

Signerad P.D Holm och daterad Skalstugan d. 21 Aug. 1860.
Olja på duk lagd på papp 38,5 x 63 cm.

Konstnärshuset, Stockholm, "Förteckning öfver Professor P D Holms efterlemnade arbeten. Studier i olja, akvarell och pennteckning", 7-17 nov 1903, kat nr 80 ("Skalstugan (stor fjällvy /Sign. o. Dat. 1860”)

Holms resa till Jämtland 1860 var hans första av tre sommarvandringar; 1861 besökte han Lappland och 1862 Norge.
 Lapplandsresan företog han tillsammans med Carl Anton Petterson (1818-1863), inspektör över rikets navigationsskolor och ledamot av Krigsvetenskapsakademien. Expeditionen avsåg att genom astronomiska observationer göra ort- och höjdbestämmelser som underlag för en stor ekonomisk karta. Dittills hade geografisk kunskap om Lapplands inland varit ytterst ofullständig och i många fall felaktig. Holms akvareller utförda under resan återgavs i färglitografier i Pettersons på sin tid högt skattade arbete, "Lappland, dess natur och folk", 1861-64. Holm utförde även "plein air" studier i olja under resan, bl a "Saggat träsk Kvikkjokk", 1861, Holms mest kända målning (Nationalmuseum, Stockholm). Som Lapplandsmålare följde Holm impulserna från J. F. Höckert, som från 1850 besökte Hornavan och Arvidsjaur, och Fr. von Dardel, som i Karl XV:s följe 1858 besökte Kvikkjokk.
Skalstugan är sista svenska byn utmed Länsväg 322 mot Norge i Åre socken i Åre kommun, Jämtland. Under medeltiden var Trondheim Nordens viktigaste vallfartsort. Huvudvägen dit från Jämtland, en av Nidarosvägarna, namnet på de olika pilgrimsleder som under medeltiden ledde till Nidaroskyrkan i Trondheim, nordens största domkyrka, passerade Skalstugan som var sista övernattningsstället före gränspassagen mot Norge.
År 1602 beslutade Kristian IV att tre nya fjällstugor längs den viktiga handelsleden skulle byggas; två på norska sidan och en på den svenska. Stugornas uppgift var att märka ut leden över fjället samt att hålla stugor och stall för resande och deras hästar. Störst trafik över fjället ägde rum under 1600-1800-talen då jämtländska bönder stannade till under färden mot Norges största marknad (Marsimartnan) i Levanger med historia som kan spåras tillbaka till vikingatiden. När Jämtland blivit svenskt 1699 inrättades en tullstation längs leden i byn vilken fungerade som detta ända fram till 1958, då bilvägen blev klar. År 1718 hyste byn Carl Gustav Armfelts 10 000 man starka karolinerarmé under tre dagar inför invasionen av Trondheim, en del av en större invasion av Norge under stora nordiska kriget. Invasionen avbröts dock och återtåget blev en logistisk katastrof under benämningen Katastrofen på Öjfjället där runt 3 000 soldater frös ihjäl.
Mellan 1815 och 1835 rustades vägen mellan Duved och Norge upp på order av Karl XIV Johan som också invigde den genom att resa över den. Han besökte även Skalstugan under invigningen som 1834 upphöjts till gästgiveri efter flertalet tillbyggnader för att kunna inhysa fler gäster och hästar. Vägen heter än idag Karl Johansvägen. År 1880 öppnades järnvägen mellan Sundsvall och Trondheim vilket drastiskt sänkte trafiken över fjället och livligheten på gästgiveriet. År 1887 förvärvade skotten Sir Tom Nickalls Skalstugan för att där ordna jakt och fiske för betalande gäster, så kallade Sportsmen. Han lät bygga om de redan existerande byggnaderna samt lät uppföra en jaktvilla. 1902 köptes fastigheten av ännu en jakt- och fiskeintresserad man, K. A Wallenberg. År 1932 överläts fastigheten till brorsonen Marcus Wallenberg som under kriget lånade ut Skalstugan till militären. Skalstugan var under kriget en gränspost för ca 350 man i försvaret mot en eventuellt tysk invasion via Norge. Efter krigsslutet 1945 skapades Stiftelsen Skalstugan i samband med ett omfattande reparations- och moderniseringsarbete. I augusti 1947 invigdes Skalstugan för sitt nuvarande ändamål som semesterhem för SEB:s personal.

Formgivare