419
329287

Johan Sevenbom

(Sverige, 1721-1784)
Utropspris
250 000 - 350 000 SEK
22 100 - 30 900 EUR
23 000 - 32 200 USD
Klubbat pris
250 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Johan Sevenbom
(Sverige, 1721-1784)

Cappriccio av en mediteriansk hamn

Duk 100 x 179,5 cm. Högklassig skuren och förgylld svensk originalram märkt ´No 12´ på baksidan.

Proveniens

(Troligtvis) en av fyra målningar avsedda för kronprins Gustaf (III)
Familjen Tersmeden, Ramnäs bruk, Västmanland till 2011

Denna nyupptäckta målning utfördes under konstnärens vistelse i Paris 1750-1760. Målningen utgör troligttvis en av fyra målningar vilka Sevenbom på uppmaning av Ulrik Scheffer, Sveriges diplomatiska sändebud i Frankrike, sände till kronprins Gustaf. Tre av dessa var kopior efter Claude Joseph Vernet (1714-1789) och en ett eget original. Sändningen kom emellertid på avvägar och kunde spåras först många år senare efter Sevenboms återkomst till Sverige (B. Hallerdt, Sevenboms Stockholm. Johan Sevenbom – förnyare av svensk landskapskonst under 1700-talet, 2010, s. 26).

Den till målningen tillhörande ramen är ett högklassigt arbete från omkring 1780. Träslaget vilket använts till ramen, furu, tyder på att ramen tillverkats i Sverige. Tillverkningsättet och den höga kvalitén är emellertid otypiskt för en svensk konsthantverkare. Detta tyder på att den tillverkats av en till Sverige inflyttad fransman. Det faktum att målningen är försedd med en ram tillkommen först flera år efter det att tavlan målades, gör det plausibelt att tro att målningen utgjort en av de fyra målningar avsedda för kronprins Gustaf. Under 1700-talet till mitten av 1800-talet var det brukligt att svenska konstnärer verksamma utomlands då de hemsände målningar, skickade dessa ihoprullade. Uppsättande på spännram och inramning av målningarna ägde sålunda rum i hemlandet.

Likheten mellan den aktuella målningen och Vernets måleri är slående. Ingen målning av Vernet är dock känd med denna komposition, inte heller uppvisar någon av de talrika gravyrer efter hans målningar som utkom under hans levnad en liknande komposition. Målningen förefaller således vara en egenhändig komposition.

Vernet hade återkommit till Paris 1753 efter en lång tids vistelse i Italien. I september samma år fick han av franske kungen uppdraget att utföra en serie stora målningar av landets förnämsta hamnar och installerade sig på hösten i Marseille. Det kungliga uppdraget höll konstnären sysselsatt ända till 1763, och under denna tid vistades han mestadels på andra orter än i huvudstaden. De magnifika hamnbilderna blev kända för en större allmänhet genom att Vernet på Salongen 1755 ställde ut två målningar från södra Frankrike; en från Toulon och en från Thon.

Sevenboms koppling till Vernet är mer än rent inspirationsartad. I Paris blev Sevenbom genom Alexander Roslin föreställd Vernet (Roslin målade 1767 ett porträtt av Vernet). Vernet erbjöd Sevenbom att ta emot honom som elev, en ära som dittills inte ens vederfarits någon fransk konstnär. Förutsättningen var att Sevenbom skulle åtfölja Vernet till Marseille (op. cit., ss. 24-26). Uppdraget innebar resor till olika platser i Frankrike men Sevenboms dåliga ekonomi gjorde att han inte kunde åta sig erbjudandet (1766 antogs Sevenboms vän och efterföljare, Elias Martin, som Vernets elev vid Académie Royale).

Vernets hamnbilder var nyligen föremål för en utställning på Musée national de la Marine, Paris (Les Vues des Ports de France - Joseph Vernet (1714-1789), 2012.