Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 571

 
1933 föremål
939A. "Alexander I av Ryssland" (1777-1825).
939A. "Alexander I av Ryssland" (1777-1825).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
178. "Gittarspelerska".
178. "Gittarspelerska".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
406. "Herr Petter Gripenflÿckt" (Petter Gripenflycht -1676).
406. "Herr Petter Gripenflÿckt" (Petter Gripenflycht -1676).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
403. "Thure Gustaf Klinckowström" (1693-1765).
403. "Thure Gustaf Klinckowström" (1693-1765).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1463. ALTARGARNITYR, tre delar, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
1463. ALTARGARNITYR, tre delar, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1548. ALTARSKÅP, trä. Sen Qing dynastin, 1800-tal.
1548. ALTARSKÅP, trä. Sen Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
744. AMPEL, för sex ljus. Empire, 1800-talets första hälft.
744. AMPEL, för sex ljus. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
745. AMPEL, för sex ljus. Senempire, 1800-talets första hälft.
745. AMPEL, för sex ljus. Senempire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
168. ANDERS ZORN, Mjukgrundsetsning, 1898, signerad.
168. ANDERS ZORN, Mjukgrundsetsning, 1898, signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
129. ANDERS ZORN, akvarell, signerad och daterad -83.
129. ANDERS ZORN, akvarell, signerad och daterad -83.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
450 000 - 500 000 SEK
568. ANTIFONARIUM, handskrift, sannolikt 1400-tal.
568. ANTIFONARIUM, handskrift, sannolikt 1400-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
329. ANTIK ANATOLISK KELIM. 239 x 169 cm.
329. ANTIK ANATOLISK KELIM. 239 x 169 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
338. ANTIK HERIS. 441,5 x 354 cm.
338. ANTIK HERIS. 441,5 x 354 cm.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
337. ANTIK HERIS. 570,5 x 352 cm.
337. ANTIK HERIS. 570,5 x 352 cm.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
347. ANTIK KARABAGH CHELABERD. 211,5 x 147,5 cm.
347. ANTIK KARABAGH CHELABERD. 211,5 x 147,5 cm.
Klubbat pris 
5 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
345. ANTIK KARABAGH GALLERI. 597 x 106 cm.
345. ANTIK KARABAGH GALLERI. 597 x 106 cm.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
346. ANTIK KARABAGH GALLERI. 610,5 x 104 cm.
346. ANTIK KARABAGH GALLERI. 610,5 x 104 cm.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
362. ANTIK KHORASAN. 206,5 x 133 cm.
362. ANTIK KHORASAN. 206,5 x 133 cm.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
361. ANTIK KHORASAN. 631-654 x 512,5 cm.
361. ANTIK KHORASAN. 631-654 x 512,5 cm.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
369. ANTIK KIRSEHIR/MUDJUR. 162,5 x 107,5 cm.
369. ANTIK KIRSEHIR/MUDJUR. 162,5 x 107,5 cm.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
370. ANTIK KIRSEHIR/MUDJUR. 180,5 x 103 cm.
370. ANTIK KIRSEHIR/MUDJUR. 180,5 x 103 cm.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
378. ANTIK NINGXIA TRONSTOLSMATTA. 79 x 80 cm.
378. ANTIK NINGXIA TRONSTOLSMATTA. 79 x 80 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
387. ANTIK TURKISK, sannolikt Sparta. 447 x 339 cm.
387. ANTIK TURKISK, sannolikt Sparta. 447 x 339 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
389. ANTIK TÄBRIS. 380 x 279,5 cm.
389. ANTIK TÄBRIS. 380 x 279,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
399. ANTIKT UZBEKISTANSKT SUZANI BRODERI. 154,5 x 102 cm.
399. ANTIKT UZBEKISTANSKT SUZANI BRODERI. 154,5 x 102 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
397. ANTIKT UZBEKISTANSKT SUZANI BRODERI. 163 x 122,5 cm.
397. ANTIKT UZBEKISTANSKT SUZANI BRODERI. 163 x 122,5 cm.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
729. APPLIQUER, för fyra ljus, ett par. Frankrike 1830/40-tal. Louis Philippe.
729. APPLIQUER, för fyra ljus, ett par. Frankrike 1830/40-tal. Louis Philippe.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
731. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Louis XV-stil, 1800-tal.
731. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Louis XV-stil, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
730. APPLIQUER, för två ljus, ett par. Louis XV-stil, 1800-tal.
730. APPLIQUER, för två ljus, ett par. Louis XV-stil, 1800-tal.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1327. ARMBAND med 50 st briljantslipade diamanter, totalt ca 7.96 ct.
1327. ARMBAND med 50 st briljantslipade diamanter, totalt ca 7.96 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
65 000 - 70 000 SEK
1274. ARMBAND, 32 briljantslipade diamanter, tot. ca 16 ct, vardera briljant ca 0.50 ct.
1274. ARMBAND, 32 briljantslipade diamanter, tot. ca 16 ct, vardera briljant ca 0.50 ct.
Klubbat pris 
260 000 SEK
Utropspris
260 000 - 265 000 SEK
1328. ARMBAND, 7 gammalslipade diamanter, tot. ca 5 ct.
1328. ARMBAND, 7 gammalslipade diamanter, tot. ca 5 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
1412. ARMBAND, 78 briljantslipade diamanter, tot. 2.15 ct.
1412. ARMBAND, 78 briljantslipade diamanter, tot. 2.15 ct.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1364. ARMBAND, Bvlgari, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.75 ct.
1364. ARMBAND, Bvlgari, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.75 ct.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1307. ARMBAND, Stern, massivt guld. Vikt 58 g.
1307. ARMBAND, Stern, massivt guld. Vikt 58 g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1324. ARMBAND, WA Bolin, briljantslipade diamanter, tot. ca 6.50 ct.
1324. ARMBAND, WA Bolin, briljantslipade diamanter, tot. ca 6.50 ct.
Klubbat pris 
54 000 SEK
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
1408. ARMBAND, antik- och rosenslipade diamanter, mittsten ca 1.50 ct.
1408. ARMBAND, antik- och rosenslipade diamanter, mittsten ca 1.50 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1195. ARMBAND, baguette- och briljantslipade diamanter, tot. 10.30 ct.
1195. ARMBAND, baguette- och briljantslipade diamanter, tot. 10.30 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
85 000 - 90 000 SEK
1363. ARMBAND, blå safirer, 10.53 ct, briljantslipade diamanter 2.21 ct.
1363. ARMBAND, blå safirer, 10.53 ct, briljantslipade diamanter 2.21 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
44 000 - 46 000 SEK
1064. ARMBAND, briljant- och navetteslipade diamanter, tot. ca 15 ct, ca 1925.
1064. ARMBAND, briljant- och navetteslipade diamanter, tot. ca 15 ct, ca 1925.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
1156. ARMBAND, briljant- och smaragdslipade diamanter, tot. ca 6 ct.
1156. ARMBAND, briljant- och smaragdslipade diamanter, tot. ca 6 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
1261. ARMBAND, briljantslipade diamanter och smaragder.
1261. ARMBAND, briljantslipade diamanter och smaragder.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1348. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot, 3.09 ct.
1348. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot, 3.09 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1296. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 5.13 ct.
1296. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 5.13 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1344. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 5.68 ct.
1344. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 5.68 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1245. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 6 ct.
1245. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 6 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
1181. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct, band av ormskinn.
1181. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct, band av ormskinn.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1096. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 14 ct, 1960-tal.
1096. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 14 ct, 1960-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 85 000 SEK
1180. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 5 ct.
1180. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 5 ct.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1112. ARMBAND, gammal- och briljantslipade diamanter, tot. ca 22.50 ct, ca 1925.
1112. ARMBAND, gammal- och briljantslipade diamanter, tot. ca 22.50 ct, ca 1925.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
225 000 - 230 000 SEK
1283. ARMBAND, guld med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.70 ct.
1283. ARMBAND, guld med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.70 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1280. ARMBAND, guld med dekorativa länkar. Vikt 83 g.
1280. ARMBAND, guld med dekorativa länkar. Vikt 83 g.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1291. ARMBAND, hänglås med turkoser, sent 1800-tal.
1291. ARMBAND, hänglås med turkoser, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1367. ARMBAND, åtta rader små orientaliska pärlor.
1367. ARMBAND, åtta rader små orientaliska pärlor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1549. ARMLÄNSTOLAR, ett par, hardwood. Sen Qing dynastin ca 1900.
1549. ARMLÄNSTOLAR, ett par, hardwood. Sen Qing dynastin ca 1900.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1397. ARMRING, antik- och gammalslipade diamanter, tot. ca 2.20 ct.
1397. ARMRING, antik- och gammalslipade diamanter, tot. ca 2.20 ct.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1128. ARMRING, antikslipad diamant, ca 0.60 ct, i form av orm.
1128. ARMRING, antikslipad diamant, ca 0.60 ct, i form av orm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
28 000 - 30 000 SEK
1285. ARMRING, rosenslipade och orientaliska pärlor, ca 1880.
1285. ARMRING, rosenslipade och orientaliska pärlor, ca 1880.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
263. ARTHUR ERNEST STREETON (AUSTRALIEN), signerad A. Streeton. Pannå.
263. ARTHUR ERNEST STREETON (AUSTRALIEN), signerad A. Streeton. Pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
1867. ASIETTER, fyra stycken, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1867. ASIETTER, fyra stycken, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1531. ASK med LOCK, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1531. ASK med LOCK, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1540. ASK med LOCK, försilvrad koppar. Kina, tidigt 1900-tal. Märkning i botten.
1540. ASK med LOCK, försilvrad koppar. Kina, tidigt 1900-tal. Märkning i botten.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1633. ASK med LOCK, nefrit. Kina, troligen tidigt 1900-tal.
1633. ASK med LOCK, nefrit. Kina, troligen tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1581. ASK med LOCK, röd lack. Qing dynastin (1644-1912).
1581. ASK med LOCK, röd lack. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
814. ASK med spelmarker. Frankrike, 1700-talets första hälft.
814. ASK med spelmarker. Frankrike, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
813. ASK med spelmarker. Frankrike, 1700-talets första hälft.
813. ASK med spelmarker. Frankrike, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1586. ASK samt LACKASK, emalj på koppar. Qing dynastin (1644-1912).
1586. ASK samt LACKASK, emalj på koppar. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
878. ASSIETTER, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
878. ASSIETTER, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
803. AUTOMATUR. Sydtyskland, 1500-talets slut.
803. AUTOMATUR. Sydtyskland, 1500-talets slut.
Klubbat pris 
3 700 000 SEK
Utropspris
2 000 000 - 3 000 000 SEK