Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 571

 
1933 föremål
800. BORSPENDYL. Sverige, 1800-talets andra fjärdedel. Karl Johan.
800. BORSPENDYL. Sverige, 1800-talets andra fjärdedel. Karl Johan.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1425. BREITLING, Auronauitcal, kronometer, kvarts, stål, 2005.
1425. BREITLING, Auronauitcal, kronometer, kvarts, stål, 2005.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
819. BREVPRESS. Älvdalen, 1800-tal.
819. BREVPRESS. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
1535. BRICKA, silver. Sen Qing dynastin (1644-1912). Märkta Gan Mao Xing.
1535. BRICKA, silver. Sen Qing dynastin (1644-1912). Märkta Gan Mao Xing.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1271. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad, ca0.68ct.
1271. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad, ca0.68ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1269. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 0.65 ct.
1269. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 0.65 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1270. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 0.74 ct.
1270. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 0.74 ct.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1268. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 0.75 ct.
1268. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 0.75 ct.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1228. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 1.02.
1228. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 1.02.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
1147. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 1.83 ct.
1147. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 1.83 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1325. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 2.02 ct.
1325. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 2.02 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
220 000 - 225 000 SEK
1114. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 3.19 ct.
1114. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 3.19 ct.
Klubbat pris 
350 000 SEK
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
1229. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. vikt 1.07 ct.
1229. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad. vikt 1.07 ct.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
311. BRODERI på siden. 291 x 189 cm. Kina 1700-1800-tal.
311. BRODERI på siden. 291 x 189 cm. Kina 1700-1800-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
312. BRODERI på siden. 327,5 x 186 cm. Kina 1900-talets början.
312. BRODERI på siden. 327,5 x 186 cm. Kina 1900-talets början.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1246. BROSCH, Cartier, diamanter, Frankrike 1940-tal.
1246. BROSCH, Cartier, diamanter, Frankrike 1940-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1394. BROSCH, antikslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct.
1394. BROSCH, antikslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1107. BROSCH, antikslipade diamanter, tot. ca 8 ct. ca 1880.
1107. BROSCH, antikslipade diamanter, tot. ca 8 ct. ca 1880.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
65 000 - 70 000 SEK
1217. BROSCH, briljantslipade diamanter, ca 1915.
1217. BROSCH, briljantslipade diamanter, ca 1915.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1409. BROSCH, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.75 ct.
1409. BROSCH, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.75 ct.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1090. BROSCH, cabochonslipad granat med små pärlor, ca 1900.
1090. BROSCH, cabochonslipad granat med små pärlor, ca 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1150. BROSCH, cabochonslipad smaragd med diamanter, ca 1915.
1150. BROSCH, cabochonslipad smaragd med diamanter, ca 1915.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1108. BROSCH, cabochonslipade smaragder, tot. 37.06 ct, samt briljantslipade diamanter.
1108. BROSCH, cabochonslipade smaragder, tot. 37.06 ct, samt briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
106 000 SEK
Utropspris
110 000 - 120 000 SEK
1081. BROSCH, carréslipade rubiner, pärla med diamanter, ca 1915. Etui.
1081. BROSCH, carréslipade rubiner, pärla med diamanter, ca 1915. Etui.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1151. BROSCH, fasettslipad blå safir med olikslipade diamanter, 1930-tal.
1151. BROSCH, fasettslipad blå safir med olikslipade diamanter, 1930-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1312. BROSCH, gammalslipade diamanter, 1900-talets början.
1312. BROSCH, gammalslipade diamanter, 1900-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1257. BROSCH, gammalslipade diamanter, tot. ca 2.50 ct.
1257. BROSCH, gammalslipade diamanter, tot. ca 2.50 ct.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1092. BROSCH, granat med rosenslipade diamanter.
1092. BROSCH, granat med rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
38 000 - 40 000 SEK
1161. BROSCH, guld med briljantslipade diamanter, i form av tax.
1161. BROSCH, guld med briljantslipade diamanter, i form av tax.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1068. BROSCH, mediumslipad diamant, ca 1.85 ct.
1068. BROSCH, mediumslipad diamant, ca 1.85 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1389. BROSCH, rosenslipade diamanter samt naturliga blisterpärlor, ca 1925.
1389. BROSCH, rosenslipade diamanter samt naturliga blisterpärlor, ca 1925.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1199. BROSCH, rosenslipade diamanter, CG Hallberg, Stockholm 1907.
1199. BROSCH, rosenslipade diamanter, CG Hallberg, Stockholm 1907.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1300. BROSCHNÅL, gammalslipade diamanter, tot. ca 6.30 ct. ca 1900.
1300. BROSCHNÅL, gammalslipade diamanter, tot. ca 6.30 ct. ca 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
1537. BRÄNNARE PÅ FAT silver. Shanghai, 1900-talets början.
1537. BRÄNNARE PÅ FAT silver. Shanghai, 1900-talets början.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
895. BRÄNNARE, FABERGÉ, 1:a Artellen, S:t Petersburg 1908-1917.
895. BRÄNNARE, FABERGÉ, 1:a Artellen, S:t Petersburg 1908-1917.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
904. BRÖDKORG, av Alexander Kordes, S:t Petersburg 1859.
904. BRÖDKORG, av Alexander Kordes, S:t Petersburg 1859.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
843. BRÖLLOPSBÄGARE, glas. Sverige, daterad 1800.
843. BRÖLLOPSBÄGARE, glas. Sverige, daterad 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1506. BUDAI, lackerad brons. Qing dynastin (1644-1912).
1506. BUDAI, lackerad brons. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1520. BUDDHA, brons. Burmesisk.
1520. BUDDHA, brons. Burmesisk.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1507. BUDDHA, brons. Qing dynastin (1644-1912).
1507. BUDDHA, brons. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1518. BUDDHA, brons. Thailand, 1800-tal.
1518. BUDDHA, brons. Thailand, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1491. BUDDHA, förgylld brons. Nepal, 1800-tal.
1491. BUDDHA, förgylld brons. Nepal, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1508. BUDDHA, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1911).
1508. BUDDHA, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1911).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1493. BUDDHA, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1911).
1493. BUDDHA, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1911).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1494. BUDDHA, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1912).
1494. BUDDHA, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1481. BUDDHA, förgylld brons. Tibet, 1500-tal eller äldre.
1481. BUDDHA, förgylld brons. Tibet, 1500-tal eller äldre.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1592. BUDDHA, förgyllt och lackerat trä. Japan, Meiji (1868-1912).
1592. BUDDHA, förgyllt och lackerat trä. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1516. BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1700-tal.
1516. BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1700-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1517. BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1800-tal.
1517. BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
613. BYRÅ, av Jonas Wahlbeck (mästare i Stockholm 1760-1782). Rokoko.
613. BYRÅ, av Jonas Wahlbeck (mästare i Stockholm 1760-1782). Rokoko.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
622. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
622. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
621. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
621. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
626. BYRÅ. Sengustaviansk, omkring år 1800.
626. BYRÅ. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
623. BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
623. BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
610. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
610. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
611. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
611. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
54 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
612. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
612. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
614. BYRÅAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1770-tal.
614. BYRÅAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1770-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
482. Balthasar Beschey Hans krets, Susanna och gubbarna.
482. Balthasar Beschey Hans krets, Susanna och gubbarna.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
489. Bartholomeus van der Helst, Mansporträtt, midjebild.
489. Bartholomeus van der Helst, Mansporträtt, midjebild.
Klubbat pris 
380 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
464. Bartolomeo Schedoni Hans efterföljd, Madonnan med barnet och Johannes Döparen.
464. Bartolomeo Schedoni Hans efterföljd, Madonnan med barnet och Johannes Döparen.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
437. Bengt Nordenberg, "Ett misslyckat frieri".
437. Bengt Nordenberg, "Ett misslyckat frieri".
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
435. Bengt Nordenberg, Slåtterförberedelser.
435. Bengt Nordenberg, Slåtterförberedelser.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
436. Bengt Nordenberg, Söndagsbesöket.
436. Bengt Nordenberg, Söndagsbesöket.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
941. Benjamin Patersson, "La Banque de l'Empire à St Petersburg".
941. Benjamin Patersson, "La Banque de l'Empire à St Petersburg".
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
256. Bernard Pothast, Familjeidyll.
256. Bernard Pothast, Familjeidyll.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
52. Bruno Liljefors, "Stövare jagande räv i höstlandskap".
52. Bruno Liljefors, "Stövare jagande räv i höstlandskap".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 500 000 - 2 000 000 SEK
26. Bruno Liljefors, "Tjäderspel".
26. Bruno Liljefors, "Tjäderspel".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
68. Bruno Liljefors, "Vildgäss i aftonskymning".
68. Bruno Liljefors, "Vildgäss i aftonskymning".
Klubbat pris 
300 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK