800
352127

BORSPENDYL. Sverige, 1800-talets andra fjärdedel. Karl Johan.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 750 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris

Förgylld brons. Försilvrad urtavla. Föreställande Karl XIV Johan till häst. Nedtill vapentrofé. Längd 31, höjd 45 cm. Pendel, nyckel, fanerad träsockel samt skadad glashuv medföljer.

Proveniens

Enligt familjetradering inköpt av säljarens morfars far på Bäckaskog, Skåne, efter Karl XV.

Formgivaren till bordspendylen kan ha hämtat inspiration från Fredric Westins ryttarporträtt av Karl XIV Johan eller Bengt Erland Fogelbergs ryttarstaty vid Slussen från 1854.