714
352311

SPEGEL, av Jonas Frisk (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824). Sengustaviansk.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Förgylld, bronserad och vitmålad. Infällda antikiserande gouacher. Ramverk med spiralband och pärlstav. Signerad på krönet Frisk, samt med Stockholms hallstämpel. Höjd 118, bredd 57 cm.

Renoverad.