708
363421

SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 870 - 3 340 EUR
3 250 - 3 800 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Förgylld och bronserad. Krön med medaljongporträtt och vinrankor. Ramverk med spiralband och pärlstav. Signerad IÅ. Med Stockholms hallstämpel 1786. Höjd 157, bredd 68 cm.

Krönande bandrosett saknas, krön med torksprickor.