Höstens Klassiska 571

1933 föremål
819. BREVPRESS. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
820. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
821. SALTKAR, ett par. Sengustavianska.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
822. SALTKAR. Karl Johan.
822. SALTKAR. Karl Johan.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
823. SALTKAR. Karl Johan.
823. SALTKAR. Karl Johan.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
824. FAT. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
825. FAT, av Nicholas Kelk (London 1638-1688).
Klubbat pris
2 900 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
826. FAT, av Johan Gustaf Ryman, Stockholm  1775, verksam 1761-1797. Rokoko.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
828. KITTEL med LOCK. Dansk Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
830. BORDSSKULPTUR. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
831. BORDSSKULPTURER, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
832. BORDSSPEGEL. Renässansstil, 1800-tal.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
833. ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
834. ELDHUND, Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
835. BÄGARE, glas. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
836. POKAL med LOCK, glas. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
837. POKALGLAS. 1700-tal.
837. POKALGLAS. 1700-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
840. SMÖRASK med LOCK och FAT, glas. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
841. SPETSGLAS. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
842. GLASSERVIS, 31 delar. Sengustaviansk.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
843. BRÖLLOPSBÄGARE, glas. Sverige, daterad 1800.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
844. CHAMPAGNESTRUTAR, nio stycken, glas. 1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
845. BÅLSKÅL, glas. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
846. TAZZA, rött glas. 1800-tal.
Klubbat pris
4 300 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
847. GLASSERVIS, 129 delar, Kosta Glasbruk, modell "Junior".
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
848. GLASSERVIS, 112 delar, Kosta Glasbruk, modell "Junior".
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
849. TERRIN med LOCK, fajans.  1700-tal, möjligen Stralsund.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
850. FAT, fajans. Delft, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
851. CHAMPAGNEKYLARE, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
852. TEKANNA med LOCK, fajans. Rörstrand, 1750-60-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
7 000 - 10 000 SEK
854. SMÖRDUVA, fajans. Marieberg, daterad 14/11 (17)65.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
855. FIGURIN, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
856. FIGURIN, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
857. FIGURIN, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal. Stens period.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
858. FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris
4 700 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
859. SERVIS, 150 delar, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
60 000 - 75 000 SEK
860. MINIATYRMÅLNING på porslin. Meissen, sent 1800-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
861. TERRIN med LOCK och FAT, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
862. FIGURINER, tre stycken, porslin. Meissen, 1800-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
863. FIGURIN, porslin. Meissen, 1900-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
864. FIGURIN, porslin. Meissen, omkring 1900.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
865. FIGURINER, två stycken, porslin. Meissen, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
866. TERRIN med LOCK, porslin. Meissen, omkring 1800.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
867. TEKANNA med LOCK, porslin. Meissen, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
868. FIGURINER, åtta stycken, porslin. Berlin, omkring 1800.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
869. FIGURIN, porslin. Berlin, KPM, sekelskifte 1900.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
870. FIGURIN, porslin. Wienliknande märke. "Europa och Tjuren".
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
874. TERRIN med LOCK, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
881. GALLERSKÅL med FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
882. GALLERSKÅL och FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
883. SÅSSNIPA, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
884. FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
885. CHAMPAGNEKYLARE, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
890. SKÅLFAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
891. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
892. VAS, porslin. "Musselmalet", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
894. CIGARETTEASK, av okänd mästare, Moskva 1888.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
895. BRÄNNARE, FABERGÉ, 1:a Artellen, S:t Petersburg 1908-1917.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
901. LJUSSTAKAR, ett par, icke identifierad mästare, Moskva, 1807.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
902. SKÅLFAT, otydlig stämpel, Ryssland 1894.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
903. TEKANNA, av Alexander Korder, S:t Petersburg 1840.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
904. BRÖDKORG, av Alexander Kordes, S:t Petersburg 1859.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
908. BÄGARE, ett par, av Vasily Icanov, Moskva 1893.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
910. SLEV, Giorgien 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
912. CIGARETTETUI, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
913. CIGARETTETUI, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1884. Hovleverantörsstämpel.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
916. KOVSH, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
917. KOVSH, sannolikt av Gustav Klingert, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
918. KOVSH, av Fedor Rückert, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK