894
341892

CIGARETTEASK, av okänd mästare, Moskva 1888.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Delvis förgyllt, rektangulärt med dekor imiterande cigarettetiketter. Längd 11 cm, höjd 3 cm, vikt 215 gram.

Obetydligt slitage.

Proveniens

Asken gavs som avskedsgåva till den ortodoxa ärkeprästen Piotor Pavlowich Kurnjantsev som tjänstgjort för den ryska högadeln i Vaimar och Böhmen.