915
344109

KOVSH, av Alexander B. Lyubavin, S:t Petersburg, 1899-1908. Hovleverantörsmärke.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
7 500 SEK

Förgylld, med dekor av bladslingor av cloisonnéemalj i ljusgrönt, mörkgrönt, rött, vitt, ljusblått, mörkblått och turkost. Handtaget med minnesgravyr. Längd 11 cm.

Proveniens

A. Slajckev and I. Lundin