Kan inte nå servern
71
316797

Karl Nordström

(Sverige, 1855-1923)
Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
17 700 - 19 900 EUR
18 400 - 20 700 USD
Klubbat pris
Återrop
Köpinformation
Karl Nordström
(Sverige, 1855-1923)

"Aprilvår vid Loing"

Signerad Nordström och daterad Grèz Avril -82. Duk 60 x 92 cm.

Proveniens

Tidigare i konstnärerna Leon och Greta Welamsons samling, Stockholm.
Därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare.

Utställningar

Nationalmuseum, Stockholm, "Opponenterna av 1885. Utställning till sextioårsminnet av det första moderna genombrottet i svensk konst", 16 mars - 16 maj 1945, kat nr 375.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Karl Nordström. Minnesutställning / Utställning av Carl Eldh och Karl Nordström", 1955, kat nr 11.

Litteratur

Viggo Loos, "Friluftsmåleriets genombrott i svensk konst 1860-1885", SAK, 1945, omnämnd sid 265 samt upptagen i katalogen sid 345.

Övrig information

Karl Nordström var en av de första svenska konstnärer som på allvar fastnade för det finstämda franska ljuset vilket vilade över nejderna kring Grez (se text på sid 46). Nordström hade året innan, i januari 1881, anlänt staden som vid tiden ansågs vara konstens källa: Paris. Här utförde han sin kanske första betydelsefulla målning Trädgård på Buttes Montmartre – en parisisk vårstämning, fångad i en känslig valörstudie i grått, med alla detaljer noggrant återgivna.

Men det var här i Grez som Nordström hängav sig åt ett verkligt ingående och inspirerat studium av naturen. Nordström anlände i april 1882 och fann genast åtskilliga lockande motiv; allt tycktes här vara som direkt skapat för en målare. En av de första målningar som utfördes här är Gamla bron i Grez, ett franskt landskapsstycke i tidens naturalistiska stil. Den saftiga, friska grönskan, blommorna och träden, solskimret och de mjuka lufttonerna – alltsammans är förträffligt återgivet och talar tillika om sann målargläje, om ungdomlig upptäckarglädje.
Bland de sista saker Nordström gjorde innan han lämnade Paris för Grez var att besöka impressionisternas sjunde utställning. De utställda verken gjorde starka intryck på Nordström vilken påpekade för Richard Bergh att impressionisterna bekräftade hans egen uppfattning att skuggor i soligt väder är blå snarare än bruna. Nordström omsatte sedan dessa lärdomar i de tidiga målningarna från Grez i vilka konstnären studerade ljuseffekter samt lagarna för färgmotsättningar.

Georg Pauli återkom till dessa motivkretsar i sina memoarer Pariserpojkarne, 1926: ”Flodens stränder voro kantade av pilträd, popplar och eleganta lövträd. Ängarna hade feta betesmarker, där byns gummor vallade var sin kossa; en och annan dunge av låga barrträd gav en mörkare valör i fondplanet och i fjärran skimrade någon fläck som angav belägenheten av en annan by. Modeller gåvos få eller inga och figurmålarna blevo i regel landskapsmålare, man satte staffage i terrängen, barn eller gamlingar eller betande kreatur [...] Man skall aldrig påträffa en duk eller studie av denna skola med någon dramatisk situation, aldrig en stämning med knalleffekter. Allt flyter jämnt som floden Loing. Inga nuditeter, inga slipprigheter och ej heller några krasst realistiska föremål, allt är anständigt utan överdrivet pryderi dock, allt är sansat, fint, ofta nog med en viss elegisk betoning, liksom de pilträd som kanta flodstranden”.

Försommaren 1882 reste Nordström hem till Sverige för att återvända till Grez först i mars 1884. Det är under denna period som några av hans mest berömda dukar kommer till utförande ex. vis Trädgårdsmotiv från Grèz, 1884 (Göteborgs Konstmuseum) och Havrefält, Grèz, 1885 (Malmö Konstmuseum). Enär katalognumret är daterat ”Avril -82” ligger det nära till hands att tro att motivet är ett av de allra tidigaste som utfördes av konstnären i Grez, under denna så viktiga första vistelse.

Formgivare

Karl Nordström var en svensk bildkonstnär född på Tjörn. Han studerade vid Principskolan på Konstakademien i Stockholm och på resor till Frankrike och Belgien. I Frankrike tog han intryck av impressionismen och Barbizonskolan och bosatte sig en tid i Grèz-sur-Loing där många skandinaviska och amerikanska konstnärer höll till. Med sina vänner Richard Bergh och Nils Kreuger, som Nordström lärde känna på Konstakademien, var han med och startade Konstnärsförbundet och blev sedermera dess ledare. Nordström var verksam på förbundets konstskola där bland andra konstnären Tor Bjurström var elev. De tre bildade sedermera Varbergsskolan som hämtade inspiration från syntetismen. Nordströms konst präglas av en monumentalitet, hans huvudsakliga motiv var landskap och stadsskildringar och utgör exempel på det nationalromantiska måleriet vid 1800-talets slut. Först påverkad av den franska impressionismens färger blev han så småningom mer nordiskt kärv i sitt färgval och utförde främst landskapsmålningar, ofta med monumental prägel.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm, på Göteborgs och Malmö konstmuseer samt i Oslo och Köpenhamn.

Läs mer