717
369334

SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Gustavianska.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 720 - 10 900 EUR
9 120 - 11 400 USD
Klubbat pris
105 000 SEK

Förgyllda och bronserade. Oval form. Krön med lagerkrans och bandrosett. Kopplade svängda ljusarmar av mässing. Signerade NM samt båda med Stockholms hallstämpel. En märkt med ett kors (Enligt Kommerskollegiums bestämmelser från 1779 skulle speglar som hade både äkta och oäkta förgyllning märkas med ett kors). Höjd 76,5 resp. 77, bredd 44,5 cm.

Två ljusmanschetter senare, krönen med lagningar.

Katalognumret kommer urspr. från samma svit spegellampetter av Meunier som såldes på Bukowskis auktion 556, katalognr 1000.