718
365265

SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Förgyllda och bronserade. Dekor av musselformationer, rocailler och blommor. Svängda ljusarmar av mässing. Höjd 63, bredd 31 cm.

Senare ljusarmar.

Svenska hem i ord och bilder, 1931, Fru Ebba Malmborgs hem, Strandvägen 15, Stockholm, katalognr avbildat sid. 149.