760
367221

KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Stockholmarbeten, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 490 - 5 230 EUR
3 650 - 5 470 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld samt patinerad brons. Skaft i form av antikiserande kvinnofigur på kolonnformade postament med antikiserande dekorelement, bladhölstrade ljusarmar. Höjd 43,5 cm.

Skador.

Proveniens

Enligt familjetradition skall dessa kandelabrar inköpts från Jonas Love Almqvists hem, när Almqvist lämnat sin familj för att resa till Amerika. De köptes då av musikern och operasångaren Isidor Dannström, därefter har de gått i arv till nuvarande ägare.