849
324768

TERRIN med LOCK, fajans. 1700-tal, möjligen Stralsund.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Klubbat pris
6 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Efter silvermodell på tre volutformade ben. Dekor i relief med blommor, bladverk och kräftdjur. Höjd 35 cm.

Naggar, sprickor.

Proveniens

Purchased at Bukowskis 1959. Auction no 364, cat. no 596.