964
347165

DRYCKESKANNA, av Erik Nordwall, Norrköping (verksam -1699-1723). Barock.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 360 - 5 230 EUR
4 560 - 5 470 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Delvis förgylld. Cylindrisk, på fruktornerade kulfötter med fruktornerade anfanger. Locket med driven akantusranka mot mattpunsad fond. Lockmedalj daterad 1692. Svängd fruktornerad hänkel med tumknopp liknande kulfötterna. Undertill graverad lodangivelse 86 1/2. Höjd 18,5 cm, vikt 1 153 gram.

Lockmedalj, graverad och signerad av Arvid Karlsteen, slagen över Johan Gabriel Stenbock, 1640-1705. "Han var en stor favorit hos riksänkedrottningen Hedvig Eleonora, men väckte därvid, såsom ogift, ingens svartsjuka, iordningställde som hennes marskalk hennes alldeles förfallna affärer samt hushållade så för sig själv att han blev en av sin tids rikaste män; var i nära 40 år en av de mest inflytesterika personerna i både rådskammaren och vid hovet."(Elgenstierna, Svenska Adelns Ättartavlor). Medaljen lät han själv beställa.