965
347368

DRYCKESKANNA, av Jacob Garnier (verksam i Stockholm 1657-1659 samt i Strängnäs 1659-1680). Barock.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 490 - 5 230 EUR
3 650 - 5 470 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

Förgylld. Cylindrisk, slät, fruktornerade kulfötter, anfanger och handtag. Locket med infälld satirmedalj med förgänglighetens symboler samt graverade barockblommor. Höjd 15 cm, vikt 787 gram.

Lagning vid bakre anfangen.

Tilläggslista

Mended by one foot.