Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
970
368118

DRYCKESKANNA, av Melcher Jaske, Danzig (verksam 1664-1678). Barock.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
7 310 - 9 750 EUR
8 490 - 11 300 USD
Klubbat pris
110 000 SEK

Delvis förgylld. Cylindrisk, på helslagen fot, heltäckande driven och ciselerad dekor av landskapsscen. Gjutet, broskornamenterat handtag, tudelat tumgrepp. Höjd 24 cm, vikt 1 290 gram.

Tilläggslista

Stämplad av Johann Meinertz, Danzig (1680-1709), (inte Melcher Jaske).