970
368118

DRYCKESKANNA, av Melcher Jaske, Danzig (verksam 1664-1678). Barock.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 620 - 8 830 EUR
6 910 - 9 210 USD
Klubbat pris
110 000 SEK

Delvis förgylld. Cylindrisk, på helslagen fot, heltäckande driven och ciselerad dekor av landskapsscen. Gjutet, broskornamenterat handtag, tudelat tumgrepp. Höjd 24 cm, vikt 1 290 gram.

Tilläggslista

Stämplad av Johann Meinertz, Danzig (1680-1709), (inte Melcher Jaske).