Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
1047
364795

SHOJI HAMADA (1874-1978), tillskriven, kopp, Japan 1950-tal.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
292 - 390 EUR
340 - 453 USD
Klubbat pris
6 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Stengods, glasyr i beige, brunt och svart. Höjd 8,5 cm.

Proveniens

Ambassadör Carl Georg Crafoord (1921-2006) och Lena Crafoords samling, inköpt när paret var stationerade i Japan 1956-1960.