Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
1048
364793

JAPANSK FORMGIVARE, vas, möjligen Shoji Hamada, 1950-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
390 - 585 EUR
453 - 680 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Stengods, fyrsidig med fyrpassformad mynning, reliefdekor, glasyr i brunt, svart, rött och grönt. Höjd 20,3 cm.

Proveniens

Ambassadör Carl Georg Crafoord (1921-2006) och Lena Crafoords samling, inköpt när paret var stationerade i Japan 1956-1960.