112
377668

John Sten

(Sverige, 1879-1922)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 320 - 2 780 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
John Sten
(Sverige, 1879-1922)

"Bacchanal" ur Samsö-sviten (9)

Signerad Sten. Utförd 1922. Gouache 35,7 x 48 cm.

Proveniens

Kapten Bertil Lilliestierna (1887-1952).
Därefter i privat samling.

Claes-Göran Forsberg, "John Sten", avbildad sid 189, omnämnd sid 177-196, upptagen som nr 237.

Med dedikation "Med tack till Kapten Lilliestierna för den angenäma jaktresan 1922 tillsammans. Indiska Ocean i augusti, John Sten."

John Sten reste 1922 tillsammans med sin hustru Valborg från Göteborg till Java med transatlantics M/s Tisnaren. Färden gick från Göteborg den 17 juli vidare till Hamburg, Gibraltar, över medlehavet till Port Said, genom Suez-kanalen tills Suez, genom Röda havet till Perim, över Indiska oceanen till Sumatras norra sida, Belawan Deli och till Batavia på Java. Under resan tog Sten upp arbetet med akvarellerna från "Komposition, Samsö" och omarbetade dem, nu med en fond med ett landskap från Lunnevik. En av akvarellerna tillägnade han fartygets kapten Bertil Lilliestierna, det aktuella katalognumret.

Formgivare

Sten, John (1879-1922), svensk målare och dekoratör. Kom till Paris för vidareutbildning 1910. Först två år senare greps han av kubismens idéer, som han sedan målmedvetet studerade vid Académie de la Palette. Sten följde den ursprungiga fasettkubismen, i vilken motivet framträder tydligt. Hans vackra färger, mörk rött, blått, violett och rosa, ligger fjärran från den analytiska kubismens murriga brungrå ytor. Viktigast för honom var de ”stränga konstruktivistiska principerna”, ur vilka han senare utvecklade en teori om komplementärlinjer – raka och böjda – som han ansåg ha samma effekt som komplementärfärgerna. Från 1917 övergick han till ett mera realistiskt måleri, en dekorativ gobelängstil i ljusa färger som påminner om fauvismen.