115
402371

Albert Abbe

(Sverige, 1889-1966)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 550 - 5 320 EUR
3 700 - 5 560 USD
Klubbat pris

Albert Abbe
(Sverige, 1889-1966)

Motiv från Helsingborgs hamn

Signerad Albert Abbe. Troligen utförd på 1920-talet. Duk uppfäst på pannå 55 x 33 cm.

Albert Abbe var en mångsidig konstnär som i allra högsta grad var mottaglig för tidens internationella strömningar utan att förlora sin egen särart och personlighet. Han föddes 1889 i Helsingborg där han studerade på Tekniska skolan till 1906. Efter en tid vid Althins målarskola i Stockholm fortsatte han sin utbildning i Berlin innan han 1910 började på Academie Colarossi i Paris. Därifrån tog han med sig intryck från de nya konstriktningarna tillbaka till Sverige, främst från expressionismen och kubismen. Tillbaka i Sverige blev han som en av medlemmarna i konstnärsgruppen "De tolv" en tidig representant för modernismen i södra Sverige. Bland de andra skånska målarna och skulptörerna som ingick i "De tolv" fanns namn som Jules Schyl, Pär Siegård och Tora Vega Holmström och deras grupputställningar introducerade modernismen i Skåne.