179
409484

Knut Lundström

(Sverige, 1892-1945)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris

Knut Lundström
(Sverige, 1892-1945)

Vy över sydeuropeisk by

Signerad Knut Lundström och daterad 1923. Pannå 65 x 53 cm.

Formgivare

Knut Lundström var en svensk bildkonstnär född i Östersund. Han studerade vid Carl Wilhelmssons målarskola och i Paris för André Lhote. Han var en verklig pionjär inom det nonfigurativa svenska måleriet på 1920-talet. Hans tidiga banbrytande verk är dock mycket sällsynta på auktionsmarknaden. Under sin levnad fick han tyvärr inte något större genomslag för sina idéer förutom hos sina konstnärsvänner och bland de mest visionära samlarna men på senare år har han givits allt större betydelse i den svenska konsthistorien. I bekantskapskretsen fanns flera välkända namn såsom Rolf de Maré, Eric Grate och Otto G Carlsund. Lundström är känd för sina landskapsmålningar med motiv från den franska landsbygden men slog med tiden igenom med sina abstrakta målningar inspirerade av musikstycken. Lundström ingick i gruppen Les Artistes Musicalistes.