180
408497

Bertil Bull Hedlund, tillskriven

(Sverige, 1893-1950)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris

(Sverige, 1893-1950)

Spanskt torgmotiv

Olja på papper uppfäst på papp-pannå 57 x 49 cm

Formgivare

Bull-Hedlund, Bertil var en svensk målare, grafiker, tecknare och bokillustratör. Han studerade vid Tekniska skolan och Konstakademien i Stockholm. Under resor 1918-1922 till Köpenhamn, Paris och Italien odlade han bl.a. ett kubistiskt influerat måleri och i Tyskland lärde han känna George Grosz markabra efterkrigskonst. Först på 1930-talet övergick han helt till grafiken och bokillustrationen, där han blev en av de främsta i vårt land. Med humor och en frodig berättargåva förenade han både fantasi och kärlek till den realistiska detaljen. Hedlund tillhörde gruppen Falugrafikerna. I hans motivkrets återfinns symboliska och historiska mötesplatser såsom en cirkus eller ett café. Lyrisk naturupplevelse och bisarr fantasi möts i hans grafiska verk i etsning och torrnål. Men hans stora begåvning kommer bäst till sin rätt i bokillustrationerna bl.a. Svenska folksagor, Anatole Frances ”Thais” och Drottning Gåsfot.