181
407093

Agda Holst

(Sverige, 1886-1976)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 390 - 1 850 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Agda Holst
(Sverige, 1886-1976)

Stilleben med frukt och blommor

Signerad Agda Holst och daterad 1928. Duk 62 x 48 cm.

1994 anordnades på Prins Eugens Waldemarsudde utställningen "Den otroliga verkligheten - 13 kvinnliga pionjärer". Till pionjärerna hänfördes bl a Siri Derkert, Vera Nilsson, Tora Vega Holmström och Agda Holst. Gemensamt för dem alla är att de i unga år utbildade sig i Paris. Radikala gentemot den förhärskade konstuppfattningen kom de efter hemkomsten att göra banbrytande insatser för modernismens genombrott. Agda Holst främsta motivkrets var porträtt- och stillebenmåleri, bl a kan nämnas porträttet av Hjalmar Gullberg från 1927 (Nationalmuseum, Gripsholmssamlingen). Från samma tid härrör det aktuella stillebenet som omisskännligt vittnar om konstnärinnans signum - ett kultiverat, raffinerat färgspråk med fulländad känsla för kompositionens proportioner och balans. På initiativ av en fransk konstsamlare utställdes hennes porträtt och stilleben på Salon des indépendents i Bordeaux 1933.

Formgivare