265
359896

Peter Freudenthal

(Sverige, Född 1938)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris

Peter Freudenthal
(Sverige, Född 1938)

PETER FREUDENTHAL. Akryl på duk. Sign Peter Freudenthal o dat 1975 a tergo.

"Schir Chadasch II". 240 x 170 cm.

Smärre skador.

Proveniens

Galerie Aronowitsch, Stockholm.
Marabousamlingen, Sundbyberg/Upplands-Väsby (inköpt från ovanstående 1976).
Kraft Foods Sverige AB, Upplands-Väsby.

Galerie Aronowitsch, Stockholm, "Peter Freudenthal", oktober - november 1975, kat nr 9.