279
404518

Nalle Werner

(Sverige, 1913-1991)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 340 - 2 810 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Nalle Werner
(Sverige, 1913-1991)

"Vinkling II"

Signerad Nalle W. och daterad 1978 a tergo. Duk 140 x 140 cm.

Tilläggslista

Korrekta mått: 140 x 140 cm.

Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, 26 dec 1984 - 3 mars 1985.

Formgivare

Konstnären Nalle Werner, Gösta Werners yngre bror, föddes 1913 i Stockholm, men växte upp i Örnsköldsvik. 1943 reste Werner till Stockholm för att börja på Isaac Grünewalds målarskola, där han studerade i två år. Werners målningar med rena och klara kompositioner kan uppfattas som spontana, men är i själva verket resultatet av ett bestämd idé, vilken innebär att färgfällt ställs intill varandra i avsikt att bevisa en färgteori. Målet med denna teori var att nå en realitet där färg och form fungerar enligt sina egna lagar. Som grafiker arbetade Werner med flertalet tekniker, och det är just som grafiker han gjorde de mest betydande insatserna.