332
404099

Reg Butler

(England, 1913-1981)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Reg Butler
(England, 1913-1981)

"Study for Fetish"

Signerad med monogram och numrerad 7/8. Utförd 1959. Gjutarstämpel Susse (Freres) Fond Paris. Mörkpatinerad brons. Höjd 36 cm.

Proveniens

Gummesons Konstgalleri, Stockholm.
Förvärvad från ovanstående 1960.

Gummesons Konstgalleri, Stockholm, "Reg Butler sculpture", Stockholm, 1960, kat nr 20, avbildad i katalog.