339
359893

Jean Bazaine

(Frankrike, 1904-2001)
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
26 500 - 30 900 EUR
27 600 - 32 200 USD
Klubbat pris
600 000 SEK

Jean Bazaine
(Frankrike, 1904-2001)

"La naissance de Jour"

Signerad Bazaine och daterad -50. Duk 116 x 89 cm.

Proveniens

Blanche Konstgalleri, Stockholm.
Marabousamlingen, Sundbyberg/Upplands-Väsby (Inköpt från ovanstående 1951).
Kraft Foods Sverige AB, Upplands-Väsby.

Kunsthalle, Bern, 18 oktober - 26 november 1958
Stedelijk van Abbemuseum, Eindhoven, 6 december 1958 - 11 januari 1959.
Stedelijk Museum, Amsterdam, 24 januari - 26 februari 1959.
Musée National d'art Moderne, Paris, 22 oktober - 31 december 1965.

Nils Lindhagen och Alf Rolfsen, "Konst hos Freia och Marabou", 1955, omnämnd och avbildad på helsida.
Ragnar von Holten, "Art at Marabou", omnämnd och avbildad sid 44.

Bazaine var en av de konstnärer som gick i bräschen för den nonfigurativa vågen i Frankrike på mitten av 1900-talet. Rymd, ljus, fart och rörelse dominerade Bazaines måleri och han sökte få fram en atmosfär som vibrerar med starka intryck från Matisse och Renoir.
”La naissance du jour” inköptes av Johan Throne-Holst till Marabou-samlingen 1951 på Blanche Konstgalleri i Stockholm. Den digra utställningshistoriken visar att målningen var betydelsefull för Bazaine själv, som önskade ha den med på de viktiga utställningarna på Kunsthalle Bern 1958, Stedelijk Museum van Abbe-Museum i Amsterdam 1959, ”Exposition Jaen Bazaine” på Musée National d’Art Moderne i Paris 1965.