359
410965

Max Bill

(Schweiz, 1908-1994)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 300 - 17 700 EUR
13 900 - 18 500 USD
Klubbat pris
380 000 SEK

Max Bill
(Schweiz, 1908-1994)

"Farbe aus farbe"

Signerad Bill och daterad 1972-73 a tergo. Duk 88 x 88 cm.

Tilläggslista

Omfattas ej av följerätt/ No Droite de Suite.
Korrekt mått: 88 x 88 cm.

Proveniens

Galleri Konstruktiv Tendens, Stockholm.
Privatsamling (inköpt från ovanstående på 1970-talet).