594
343683

JOHANNES DAHL, solur på pelare, Näfveqvarns Bruk.

Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 320 - 6 210 EUR
5 560 - 6 480 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Svartmålat gjutjärn och koppar, cylindrisk pelare med reliefdekor. Signerad JOCKE DAHL 1921. Höjd 176 cm, varav pelaren 95 cm.

Slitage, bucklor, lödning på solvisarens stjärna.

Modellen formgiven år 1921 och var bland de dyraste föremålen i priskuranterna, den kostade 315 kr 1928.