595
401450
UNO ÅHRÉN, damfåtölj, Mobilia AB, Malmö ca 1925.

Svartlackerat lövträ, djupstoppad sits och rygg klädd i ljust gul sammetsplysch, originaltyg. Märkt med metallbricka MOBILIAS VERKSTÄDER MALMÖ.

Utropspris:

100 000 - 125 000 SEK

12 048 - 15 060 EUR

Klubbat pris:
240 000 SEK
Proveniens

Arvid Svensson, möbelsnickare och verkmästare på Mobilia från 1916, därefter i arv.

Eva Rudberg, "Uno Åhrén - en föregångsman inom 1900-talets arkitektur och samhällsplanering", Byggforskningsrådet, 1981. Se interiörbilder från Paris-salongen sid 42.
Modellen formgiven av Uno Åhrén och visades i den så kallade damsalongen, tillsammans med en schäslong och ett salongsbord, i den svenska Paviljongen på Världsutställningen i Paris år 1925.

Övrigt

UNO ÅHRÉN (1897-1977). Arkitekt och samhällsplanerare. Uno Åhrén debuterade med en bostadsinredning på "Hemutställningen" på Liljevalchs år 1917. Han var en av de tidigaste att samarbeta med Estrid Ericson på firma Svenskt Tenn. Åhrén medverkade på Världsutställningen i Paris år 1925. Åhrén, som kom att bli en av funktionalismens främsta förespråkare, arbetade endast i början av sin karriär som möbelformgivare. Efter Stockholmsutställningen år 1930 var han huvudsakligen verksam som arkitekt.

Kontakta specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 31