401450

595. UNO ÅHRÉN, damfåtölj, Mobilia AB, Malmö ca 1925.

Svartlackerat lövträ, djupstoppad sits och rygg klädd i ljust gul sammetsplysch, originaltyg. Märkt med metallbricka MOBILIAS VERKSTÄDER MALMÖ.

Följerätt
Nej
Proveniens

Arvid Svensson, möbelsnickare och verkmästare på Mobilia från 1916, därefter i arv.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK / 12 048 - 15 060 EUR
Klubbat pris
240 000 SEK

Eva Rudberg, "Uno Åhrén - en föregångsman inom 1900-talets arkitektur och samhällsplanering", Byggforskningsrådet, 1981. Se interiörbilder från Paris-salongen sid 42.
Modellen formgiven av Uno Åhrén och visades i den så kallade damsalongen, tillsammans med en schäslong och ett salongsbord, i den svenska Paviljongen på Världsutställningen i Paris år 1925.

Övrigt

UNO ÅHRÉN (1897-1977). Arkitekt och samhällsplanerare. Uno Åhrén debuterade med en bostadsinredning på "Hemutställningen" på Liljevalchs år 1917. Han var en av de tidigaste att samarbeta med Estrid Ericson på firma Svenskt Tenn. Åhrén medverkade på Världsutställningen i Paris år 1925. Åhrén, som kom att bli en av funktionalismens främsta förespråkare, arbetade endast i början av sin karriär som möbelformgivare. Efter Stockholmsutställningen år 1930 var han huvudsakligen verksam som arkitekt.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Eva Seeman

Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 31
eva.seeman@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto