607
402521

OTTO SCHULZ, fåtöljer, ett par, Boet, Sverige 1920-30-tal.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
48 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Lackerade i rött och guld, kinsesiserande dekor med skurna detaljer med meanderbård, lejontassar, stoppad klädsel klädd i originaltyg i rött och guld.

Slitage, retuscher.

Proveniens

Emil Hultmarks Samling, Sjögestabro.

Stig M H.son Björkman (red), "Svenska Hem i Ord och Bilder," 1936, Spectator, 1936. Se Sjögestabro, sid 198, Kinarummet, fåtöljerna avbildade.
Ett bord ur samma inredning, vilket var signerat och daterat Boet 1932, såldes i oktober 2010 på Christie's i London, Sale 7875, lot #86. Bordet såldes för 16.250 GBP.