618
398070

PLAFOND, Birger Ekman, Mjölby Intarsia 1939.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris

Inlagd dekor i olika träslag av bård med klassicerande växtornamentik. Gul, profilerad glaskupa med sex ljuspunkter. Etikettmärkt och signerad Birger Ekman 1939. Diameter 72 cm.

Obetydligt slitage. Ej funktionstestad.