Furu, syrabetsad och oljad, järnspik, lösa tygklädda sitsar.
En med sprucken rygg (genomgående), saknar dyna, slitage, smärre skador. (8)
Modellen formgiven år 1932 och marknadsfördes som "sportstugemöbel".