665
368694

MATTA. "Spättan grön" ("Grönspättan"). Gobelängteknik. 247 x 147 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
664 - 854 EUR
760 - 977 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1943.

Något slitage och smutsig, fläckar varav några något stela och med smärre missfärgningar. Långsidorna med trampveck och obetydliga skador, senare fransar.

Jämför Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplanscher sidorna 66-67; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 143.

Mönstret "Spättan" komponerades i rött till föräldrarhemmet på Lidingö.