666
358957

MATTA. "Granen violett". Gobelängteknik. 228 x 169 cm. Signerad AB MMF MR

Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
610 - 785 EUR
639 - 821 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1949.

Något ställvis hårt slitage, något blekt och smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar, några saknas.

Jämför Mattor och Vävnader - Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, Marianne Richter, Ann-Mari Forsberg, Båstad 1956, plansch sidan 29.