668
394337

MATTA. "Finspong, brun" ("Kringelikroka"). Gobelängteknik. 353,5 x 260,5 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
2 620 - 4 360 EUR
2 740 - 4 560 USD
Klubbat pris
48 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1954.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar. En långsida med lite skada, senare fransar, några saknas.

Proveniens

Zoégas kaffe, Nestlé Sverige AB.

Jämför Mattor och vävnader - Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, Marianne Richter, Ann-Mari Forsberg, Stockholm 1957, plansch sidan 19; Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, text sid 38.

Till Finspongs slott levererades 1955 en 70 kvadratmeter stor matta med mönstret "Kringelikroka".