669
394268

MATTA. "Tånga brun och grön". Gobelängteknik. 239,5 x 169 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).
Komponerad 1955.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, kortsidorna med smärre skador, något skadade fransar, flera saknas.

Proveniens

Zoégas kaffe, Nestlé Sverige AB.

"Tånga" komponerades till H55 (Helsingborgsutställningen 1955).