Madeleine Pyk – en samling F769
675
405458

MATTA. "Ängarna". Flossa. 308 x 203,5 cm. Signerad MMF

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 800 - 5 690 EUR
4 340 - 6 520 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

(Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1928. Inköpt 1934, kvitto från Aktiebolaget Astrid M. Aagesen (Konstboden) i Hälsingborg, medföljer.

Ställvis något slitage, något smutsig, smärre fläckar. Långsidorna med trampveck, kortsidorna med senare avslutningar och fransar varav några är skadade.

"Ängarna" komponerades för m/s Kungsholm.