Arne Jones E1299
680
373324

MATTA. "Snedrutan, blå". Reliefflossa. 240,5 x 174 cm.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Komponerad 1944 av Barbro Nilsson för MMF AB. Etikett medföljer med "Blå Snedrutan" och beställarens namn.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar. Långsidorna med trampveck och skador, bandkantade kortsidor som är avkortade och saknar signaturer.

Proveniens

AB Wessels. "Wessels var en svensk stormarknadskedja med ursprung i det 1911 i Malmö öppnade varuhuset Th. Wessel & Vett, som då var en filial till det välkända Magasin du Nord i Köpenhamn. 1962 flyttades verksamheten till det nybyggda stormarknaden i Jägersro, nuvarande Jägersro Center och blev Skandinaviens första stormarknad och den andra i Europa. 1977 fusionerades Wessels med en annan varuhuskedja, Bra stormarknad, och fick då namnet B&W. På 1990-talet köptes B&W av KF, som driver verksamheten vidare under namnet Coop Forum."

Ett exemplar vävdes till Gustav V, ett till dåvarande kronprinsen Gustaf Adolf (sedemera Gustav VI Adolf).