681
398251

MATTA. Rölakan. 200 x 121 cm. Signerad MMF

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
349 - 436 EUR
365 - 456 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

(Märta Måås-Fjetterström). Tidig komposition. Tillverkad före 1942. Rutmönstrad i pastellfärger, mörkblått och brunt.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, smärre fläckar. Skadade sidor, de flesta fransar saknas.

Mycket ovanlig.