682
384174

MATTA. "Höstmattan". Rölakan. 395 x 239 cm. Signerad AB MMF

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 490 - 5 230 EUR
3 650 - 5 470 USD
Klubbat pris
90 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1918. Tillverkad efter 1941.

Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar, ett område med smärre skador. Möjligen senare ställvis skadade fransar, flera saknas.