Madeleine Pyk – en samling F769
706
396407

MATTA. "Bärplockare". Rya. 225,5 x 152 cm. Signerad IH

Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
665 - 855 EUR
763 - 981 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

(Ingrid Hellman-Knafve). Sverige omkring 1900-talets mitt.

Något slitage, smutsig, fläckar. Något skadade kortsidor och fransar, några fransar saknas.

Ingrid Hellman-Knafve var en textilkonstnär som specialiserade sig på mattor. Hon tog slöjdlärarinneexamen vid M. Nordenfelts handarbetsseminarium i Göteborg 1933. 1938 startade hon en egen textilateljé på föräldragården Stenhall i Örby, Kinna. Mellan åren 1951-52 studerade hon konst i Paris.
Ingrid Hellman-Knafves mattor kännetecknas av ett starkt stiliserat och elegant modernt uttryck. Hon hade en mycket färgmedveten personlighet och använde sig av olika textila tekniker.
Hon ställde bl.a. ut på Svenskt Tenn 1944, på Konsthallen i Borås 1949 och deltog i konsthantverksutställningar i Stockholm, Göteborg, Köpenhamn och Zürich.
Ingrid Hellman-Knafve inspirerades av de finska textilkonstnärer som efter finska vinterkriget p.g.a. råvarubrist tillverkade bildvävnader av trasor - ej garner.