707
368699

MATTA. "Marina, gul". Rya. 212,5 x 150,5 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
621 - 799 EUR
648 - 833 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1956.

Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar. Senare fransar.

Jämför Nationalmusei utställningskatalog 308: verkstad Måås-Fjetterström, Stockholm 1967, nr 31, plansch sidan 11.