897
406703

ALVAR AALTO, vas, Iittala, Finland 1950-60-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Formblåst klar glasmassa. Signerad ALVAR AALTO. Höjd 30,5 cm.

Mynningsnagg.

Alavar Aalto vann år 1936 en designtävling utlyst av glasbruket Karhula med skissen till vad han kallade "Eskimoerindens skinnbuxa". Modellen kom att i olika varianter tillverkas vid Karhula glasbruk fram till 1949, då tillverkningen flyttades till Iittala. En variant har kommit att kallas "Savoy-vasen" då modellen finns i Hotel Savoys Bistro i Helsingfors sedan 1930-talet.